Parafia p.w. Św. Jadwigi
w Dębicy

Slider

Zdaniem proboszcza

20 maja 2018r.

19 maj 2018

Komórki dzwonią już wszędzie, nawet przy spowiedzi spowiadający się przerywa wyznanie grzechów, gdyż melodyjka wytrąca go ze skupienia przed Bogiem i musi ją wyłączyć a często czyniąc to pośpiesznie za chwilę słyszy znów swój ulubiony dźwięk. Staliśmy się niewolnikami smartfonów i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Rozumiem to dobrodziejstwo personalnej łączności, ale nie można dać się zniewolić do tego stopnia, że nawet nie możemy się spokojnie wyspowiadać. Ktoś dociekliwy powie – no to przypadek przez zapomnienie. Owszem, może i tak się zdarzyć, ale musimy wypracować w sobie właściwe nawyki. Wchodząc do kościoła wyłączamy lub wyciszamy telefon. Będąc w towarzystwie staramy się nie korzystać z telefonu tylko oddajemy się żywej rozmowie. Uczymy dzieci, że na lekcjach nie ma możliwości a także i potrzeby korzystania z telefonu. Nie rozmawiamy przez telefon bez urządzenia głośnomówiącego prowadząc samochód. Nie zerkamy na smartfona spożywając rodzinny obiad. I można wymieniać jeszcze mnóstwo okoliczności w których telefon powinien być odłożony na bok. Dosyć śmiesznie wyglądają osoby idące ulicą i wpatrujące się w trzymany z wielkim pietyzmem w dłoni smartfon (chyba, że nawigują do kolejnego sklepu z ciuchami). Nie dajmy się zwariować i zniewolić, gdyż przez niewłaściwe korzystanie ze zdobyczy techniki dehumanizujemy się i zatracamy wrażliwość na drugiego człowieka i na kulturę.

Myśli na niedziele...

Zesłanie Ducha Świętego

19 maj 2018

W Kościele ludzie muszą odkryć, że są braćmi, muszą ponownie nauczyć się wzajemnie porozumiewać tym samym językiem, językiem miłości, którego nauczył nas Duch Święty.

Wniebowstąpienie Pańskie

12 maj 2018

Dziś wspominamy i obchodzimy dzień, w którym nasza nędzna natura ludzka została wyniesiona osobie Jezusa Chrystusa aż do tronu Boga Ojca.

VI Niedziela Wielkanocy

05 maj 2018

Miłość nie polega na patrzeniu na siebie, ale na patrzeniu wspólnie w tę samą stronę; kierunek zaś – niezależnie od tego czy patrzy się do tyłu czy do przodu – jest zawsze jeden: Bóg.